در حال بارگذاری

 • آخرین عناوین

  تاریخچه عینک آفتابی

  تاریخچه عینک آفتابی

  احتمالا قدیمی ترین نسخه عینک آفتابی توسط چینی های باستان ساخته شده که از جنس کوارتز بوده و تنها نقش محافظت از چشم را داشته و نه خاصیت اصلاح دید.قضات برای مخفی نگه داشتن حالات چهره در هنگام بازجویی نیز از شاهدان از این نوع عینک استفاده می کردند.

  عینک آفتابی یک نوع پوشش برای محافظت از چشم در برابر نور شدید خورشید است و با توجه به نوع کاربری آن جنس عدسی و لایه های مختلف به کار رفته در آن متفاوت است.

  معمولاً جنس عدسی های عینک آفتابی از لایه های زیر تشکیل شده است:

  > یک لایه رنگی که معمولاً بخشی از نور خورشید را جذب کرده و مابقی را عبور می دهد.

  >یک فیلتر پولاریزه کننده که نور شدید منعکس شده از یک سطح را فیلتر می کند و از آسیب به چشم تا حدود زیادی جلوگیری می کند.

  > یک لایه فتوکرومیک که با توجه به ترکیب شیمیای نقره که در آن قرار گرفته است و واکنش آن با هالوژن باعث تیرگی آن در محیطهای روشن و براق شدن آن در محیطهای کم نور می شود.

  > لایه آینه ای که باعث کاهش شدت نور ورودی به چشم می شود.

  > یک لایه ضد خش که معمولاً یک لایه کربنی است از آسیب به عینک جلوگیری می کند.

  >لایه ضد انعکاس که نور منعکس شده از پشت سر افراد به عینک رسیده را خنثی می کند.

  > لایه جذب کننده اشعه ماوراء بنفش که میزان خاصی از آن می تواند تا حدودی از ورود این اشعه به چشم جلوگیری می کند.

   

  عینک های ابتدایی

  - احتمالا قدیمی ترین نسخه عینک آفتابی توسط چینی های باستان ساخته شده که از جنس کوارتز بوده و تنها نقش محافظت از چشم را داشته و نه خاصیت اصلاح دید.قضات برای مخفی نگه داشتن حالات چهره در هنگام بازجویی نیز از شاهدان از این نوع عینک استفاده می کردند.

  - مردمان شمال کانادا(اینویت) با استفاده از عاج شیر دریایی عینکی برای برف ساختند که عملکرد این عینک برف با کاهش قرار گرفتن  چشم درمعرض آفتاب  بود، نه با کاهش شدت آن.

  - گفته شده که نرو امپراطور روم علاقه زیادی به تماشای نبرد گلادیاتورها داشت و معمولا با پوششی زمردین مانند عینک برای تماشای نبرد ظاهر می شد هر چند عملکرد این پوشش عینک مانند بیشتر شبیه آیینه بود تا عینک .

  - در اواسط قرن 18 جیمز ایسکوف به انجام آزمایش با عدسی های رنگی پرداخت(1752میلادی). این عینک ها در حال حاضر استفاده نمی شوند .

  ایسکوف معتقد بود که استفاده از لنزهای آبی و سبز برای عینک در رفع اختلالات دید موثر است.همچنین لنزهای کهربایی ، زرد و قهوه ای نیز برای افراد مبتلا به سیفلیس تجویز می شد. در اوایل قرن 19 و اوایل قرن 20 حساسیت مبتلایان سفلیس به نور زرد یکی از روش های تشخیص این بیماری به حساب می آمد.

  گرد آورنده: لاله عباسی

   

   

  نظر خود را ثبت نمایید

  آیتم های ستاره دار اجباری است. پست الکترونیک شما نمایش داده نمی شود.

   برترین نویسنده ها